Ryszard Pawlowski - jedyny Polak, ktory dwukrotnie zdobyl Mount Everest - w 1994 i 1995 roku. Wczesniej byl na Broad Peaku, Annapurnie, Nanga Parbat i Lhotse. 14 sierpnia 1996 zdobyl K2. Na liscie rankingowej polskich (zyjacych) himalaistow jest na czwartym miejscu po Krzysztofie Wielickim, Wojciechu Kurtyce, Piotrze Pustelniku. Wspina sie od 25 lat. Jest instruktorem alpinizmu i przewodnikiem wysokogorskim. Zarabia na zycie komercyjnymi wyprawami wysokogorskimi i trekkingami. W zeszlym roku spedzil osiem miesiecy poza krajem, z czego piec miesiecy powyzej 5 tys. metrow. - Dla Piotra Pustelnika gory sa pasja, dla mnie - zawodem. Tam zdobywam pieniadze. Do kraju wracam na urlop - mowi o sobie.
Jego klienci to bogaci Amerykanie, Brytyjczycy, Niemcy, lekarze, prawnicy, biznesmeni. Takze Polacy, ktorzy kiedys wspinali sie w gorach, potem zajeli biznesem. - Teraz, kiedy maja pieniadze, wola odswiezyc gorski sentyment, niz kupic kolejny samochod - mowi.
W roku 1994 postanowil zdobyc wszystkie najwyzsze szczyty wszystkich kontynentow. W tym samym roku zdobyl Mount McKinley na Alasce, Aconcague w Andach i Mount Everest. Rok pozniej powtorzyl wszystkie te wejscia. Na szczycie McKinley'u swietowal samotnie swoje 45 urodziny. - Moglbym w ciagu miesiaca albo poltora zdobyc wszystkie pozostale gory do kolekcji. To jest tylko bariera finansowa. Jesli ktos by mi pokryl koszty, to bym wszedl. Potrzebowalbym na to 30 tys. dolarow - twierdzi.
To wlasnie Ryszard Pawlowski byl z Jerzym Kukuczka na poludniowej scianie Lhotse, gdy zerwala sie lina i Kukuczka spadl w 1000-metrowa przepasc. Gdyby lina sie nie zerwala, Pawlowski polecialby razem z nim. Zostal sam na wysokosci 8300 m n.p.m. Pisze o tym ksiazke "Na krawedzi smierci". - To, ze widzialem wiele smierci w gorach, nie jest wystarczajacym powodem, zeby przestac sie wspinac. Moja determinacja i zdecydowanie sa wciaz duze. Na razie dopisywalo mi szczescie. Nie wiem co bedzie dalej, gdyby nie to ryzyko, wspinanie nie byloby dla mnie atrakcyjne.
Ostatnio poprowadzil dwie wyprawy - do Patagonii i na Alaske - dla osob niepelnosprawnych, takze na wozkach inwalidzkich.
Ma 46 lat, z wyksztalcenia jest inzynierem elektrykiem. Mieszka w Katowicach.
Wioletta Gnacikowska
15.08.1996
Inne artykuly i wywiady Wioletty
Gnacikowskiej
Akademicki Klub Gorski w Lodzi - Strona
Domowa
Data ostatniej modyfikacji (Last modified): 1997.02.13.